Yeni Eğitim Öğretim Yılının İlk Hukuk ve Adalet Dersini Bakan Gül Verdi

Hukuk ve Adalet dersine konuk olarak öğrencilere ilk dersi veren Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “İster mühendis, ister avukat, ister öğretmen, ister iş adamı olun her şeyin başı hukuk ve adalet.” dedi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve Milli Eğitim Bakanı (MEB) Ziya Selçuk Eryaman Kooperatifler Birliği Ortaokulu’nda Hukuk ve Adalet dersine konuk oldu. 8-H sınıfında Hukuk ve Adalet dersinde Gül ve Bakan Selçuk çocuklara hukuk ve adaletin önemini anlattı çocuklardan gelen soruları cevapladı.

Derste ilk olarak tahtaya Hz. Ömer’in sözü ‘Adalet mülkün temelidir’ yazan Bakan Gül, hukukun temel kavramları, yargının temel işleyişi hakkında çocukları bilgilendirdi. Çocuklara Hukuk ve Adalet dersini neden seçtiklerini soran Bakan Gül, “Bu dersi seçtiğiniz için sizi tebrik ediyorum. İlişkilerin temel merkezinde herkesin bir hakkı var; o hakka saygılı olmak sorumluluğumuz ve görevimiz var. Hukuk ve Adalet dersini seçmemizde bu ilişkileri belirlemek ve kendimize iyi bir rota çizmek adına çok önemli bir başlık olduğu için Milli Eğitim Bakanlığımız da bunu planına aldı, programına aldı ve sizin gibi gençlerin Hukuk ve Adalet dersini seçmesi için imkan tanıdı. Her şeyin başı; ister mühendis olun, ister avukat olun, ister öğretmen olun, ister iş adamı olun ne olursak olalım mesleğimizde her şeyin başı hukuk ve adalet.” dedi. 

Hukuk ve adalet duygusunun genç yaşlarda oturmasının önemine dikkati çeken Bakan Gül, hukuk ve adalet kavramlarının ne olduğuna ilişkin öğrencilerin görüşlerini aldı. Arkadaşlara, öğretmenlere saygılı olmanın, hayvanlara, doğaya iyi davranmanın da hak-hukuk kavramları içerisine girdiğini dile getiren Gül, bir toplumda hukukun olmamasının yaratacağı problemlere işaret etti. Bakan Gül, kendi çocuklarının da bu yıl seçmeli ders olarak ‘Hukuk ve Adalet’i seçtiğini belirterek, “Böyle böyle sizin gibi aydın, pırıl pırıl gençler inşallah toplumda hukukun, adaletin daha da güçlü olmasına katkı sağlayacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Gül, Hukuk ve Adalet dersi için bu yıl hazırlanan kitabın da çok güzel olduğunun altını çizerek, Bakan Selçuk’a katkılarından dolayı teşekkürlerini iletti.           

BAKAN SELÇUK, ÖĞRENCİLERE ‘SINIFIN İÇERİSİNDEKİ HUKUKU’ SORDU

Milli Eğitim Bakanı Selçuk da ilk dersin Bakan Gül tarafından verilmesinin bu konuya ne kadar önem verildiğini gösterdiğine dikkati çekerek öğrencilere de Hukuk ve Adalet dersini seçmelerinden dolayı teşekkür etti. “Devletteki, toplumdaki hukuktan bahsettiniz. Peki okulun, sınıfın içerisindeki hukuk nedir?” sorusuna karşılık bir öğrencinin okulda eşyalara, sıralara, duvarlara zarar vermemenin, kantinde sıra beklemenin de hukuk ve adalet kavramları içerisine girdiğini anlatması üzerine öğrenciyi tebrik eden Selçuk, bunların mutlaka yapılması gereken davranışlar olduğunu dile getirdi.

HUKUK VE ADALET DERSİNİ GEÇEN YIL 126 BİNDEN FAZLA ÖĞRENCİ SEÇTİ

2013-2014 eğitim öğretim yılından itibaren 6'ncı ve 7'nci, 2018-2019 eğitim öğretim yılı itibarıyla da 8'inci sınıflarda seçmeli ders olarak okutulan Hukuk ve Adalet dersini geçen yıl 126 bin 847 öğrenci tercih etti. Milli Eğitim ve Adalet Bakanlıklarının ortak çalışmasıyla 2018'de yenilenen Hukuk ve Adalet dersi kitabı 4 ünite ve toplam 32 bölümden oluşuyor. Kitapta ele alınan konular etkin bir anlatım için görsel unsurlarla destekleniyor. Ankara Valisi Vasip Şahin’in de katıldığı program iki bakanın öğrencilerle toplu fotoğraf çektirmesiyle son buldu. 

Habere ait video linki: 

https://www.youtube.com/watch?v=wXfNlGe8jts