“Yargı Medya Buluşmaları” nın ikincisi Adana’ da gerçekleştirildi.

Toplantıya Adalet Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Ertuğrul Çekin, Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Yurdagül, Adalet Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tacettin Ural, Adana Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcısı Sabri Beytorun, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdülrezak Altun, Çukurova Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Görevlisi Dursun Ali Demirboğa, Gazeteci yazar Oya Armutçu, Anadolu Ajansı Bölge Müdürü Kemal Firik , Adana bölgesinde adliyelerde görevli basın sözcüleri, medya iletişim bürosu personeli ile Adana ve çevresinde faaliyet gösteren yerel medya mensupları katılmıştır.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Adalet Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Ertuğrul Çekin basın sözcülüğü kurumu ile adliyeler bünyesinde oluşturulan medya iletişim büroları hakkında bilgilendirme yapmıştır. Çekin açılış konuşmasında “İleri demokrasilerde, hukukun üstünlüğü, ifade özgürlüğü ve kamunun bilgi edinme hakkı arasında güçlü bağlar bulunduğuna dikkat çekerek; yargı medya ilişkilerinin geliştirilmesi konusunun yargı reformu çalışmalarının önemli odak noktalarından birisi olduğunu, medya organlarının doğru haber yapabilmesi için haber kaynağının büyük önem arz ettiğini” belirmiştir. Çekin konuşmasının devamında “medyanın soruşturma ve diğer yargı faaliyetlerine ilişkin bilgiyi ilk ve en doğru kaynaktan edinebilmesi amacıyla Bakanlığımızın oluşturduğu medya iletişim bürolarının 159 birimde faaliyet gösterdiğini belirterek” basın sözcülüğü ve medya iletişim büroları ile ilgili çalışmaların önemine vurgu yapmıştır.

Gün boyu süren toplantı iki oturum şeklinde gerçekleşmiştir.

Birinci oturumda Adalet Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tacettin Ural “Adalet Bakanlığı Basın Müşavirliğinin İşlev Ve Sorumlulukları”, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdülrezak Altun “Medya Sektörünün Yapı ve İşleyişi”, Gazeteci yazar Oya Armutçu “Ulusal Medya Gözünden Yargı Medya İlişkileri” hakkında; konuşmacı olarak sunum yapmışlardır.

İkinci oturumda Çukurova Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Dursun Ali Demirboğa “Basın Mensubunun Haber Verme Hakkı, Sınırları ve Ceza Sorumluluğu”, Anadolu Ajansı Bölge Müdürü Kemal Firik ise “Yerel Medya Gözünden Yargı Medya İlişkileri” hakkında konuşmacı olarak sunum yapmışlardır.

Toplantı soru ve cevap bölümünün ardından toplu fotoğraf çekimi yapılarak tamamlanmıştır.

Fotoğaflar