Demokrasi Zaferi, Türk Yargısı Demokrasinin Yanında

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Etkinlikleri kapsamında Adalet Bakanlığı, Ankara Hakimevinde “Demokrasi Zaferi, Türk Yargısı Demokrasinin Yanında” programı düzenledi.


Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından programda bir konuşma yapan Adalet Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Ertuğrul Çekin: “15 Temmuz 2016 tarihini,  ülkemizde hiç kimsenin bir daha darbe teşebbüsünde bulunmaya cesaret edememesinin ve benzer bir ihaneti akıllara dahi getirmemesinin bir sembolü olarak görüyoruz. Bunun için demokrasimizi ve bunun en önemli unsuru olan adalet sistemimizi güçlendirerek geleceğe yürümeyi hedeflemiş bulunmaktayız.’’ dedi.Programda bir konuşma yapan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, 15 Temmuz 2016’da ülkemizin istiklaline ve istikbaline bir saldırı girişimi gerçekleştirildiğini belirterek, “Türk yargısı da adliye koridorlarında cuntacılara karşı, darbecilere karşı gereken cezanın verilmesi için talimatlar vermiştir. Adliye koridorlarında Türk Yargısı demokrasi nöbetini o gece başlatmıştır ve bundan dolayı da Türk yargısına milletimiz adına gerçekten şükran borçluyuz.” şeklinde konuştu.


Yargının demokrasi nöbetini büyük bir özveriyle sürdürmeye devam ettiğini dile getiren Bakan Gül, “Bunu yaparken onların yaptığı gibi delil üreterek değil, delilden sanığa giderek ve adalet hukuk çerçevesinde yargılamalarını yapmaktadırlar. Çünkü bizim farkımız da esasen budur. Aliya İzzetbegoviç'in dediği gibi biz onlara benzersek İşte o zaman asıl kaybetmiş oluruz bizim hukuk sınırımız bizim adalet sınırımız anayasa çerçevesi işte Türk yargısının sınırlarıdır ve buna göre hak eden hak ettiği cezayı almaktadır.” ifadelerini kullandı.


Program Kuran-ı Kerim tilaveti ve şehitler için yapılan duayla sona erdi.