Samsun Bölge Değerlendirme Toplantısı

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Bölge Değerlendirme Toplantısında önemli mesajlar verdi. Bir kanun maddesinin iyi bir uygulayıcının elinde şahesere dönüşebileceğine dikkat çeken Gül, “En iyi reform uygulamadır. En iyi kanunlar kötü uygulanırsa, Anayasaya bile yazsanız o boş bir şekilde raflarda kalır” dedi.

Adalet Bölge Değerlendirme Toplantısının üçüncüsü Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün katılımıyla Samsun’da yapıldı. Toplantının açılışında konuşan Bakan Gül, Yargı Reformu Strateji Belgesi’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 30 Mayıs’ta kamuoyunu açıklandığını anımsatarak, “En iyi reform uygulamadır. En iyi kanunlar kötü uygulanırsa, Anayasaya bile yazsanız o boş bir şekilde raflarda kalır. O yüzden bu konudaki reformunu da sizler yapacaksınız. Bunun farkındayız, bu uygulamaları da sizlerin yapacağına inanıyoruz” dedi. 

HEDEF SÜRE UYGULAMASI BAŞARIYLA DEVAM EDİYOR

Yargı mensuplarının adalet arayışı içerisinde olan vatandaşların temsilcisi olduğunu dile getiren Bakan Gül, “HSK Etik Kurulu, Yargı Etiği İlkeleri’ni açıkladı. Bu ilkeleri esasen kendi aramızda, adliyede otokontrolle uygularsak daha başarılı olacağız” ifadelerini kullandı.

Yargıda Hedef Süre uygulamasının da başarılı bir şekilde devam ettiğini ve sistemin daha nitelikli hale gelmesi için çalışmaların yürütüldüğüne değinen Bakan Gül, konuşmasını şöyle sürdürdü: “İzleme kurulları HSK ve Bakanlık bünyesinde oluşturuldu. Bu konuda süreler nasıl daha rasyonel hale getirilebilir, bu sürelere uymama hususunda eksiklikler nereden kaynaklanıyor? Arkadaşlarımız bunların hepsini tek tek masaya yatırıyor, değerlendiriyor.” Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, konuşmasında alternatif çözüm yöntemlerine önem verdiklerini de belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu konuda yönetici kademesinde olan ve emeği geçen sizleri teşvik etmek ve iyi uygulamaları ortaya koymak hepimizin görevidir. Bu hususta arabuluculukla ilgili çerçeveleri biraz daha genişleteceğiz.”

Fotoğaflar