Klinik Hukuk Projesi kapsamında 06/07/2015 tarihinde işbirliği protokolü imzalandı.

Adalet Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından yürütülen Klinik Hukuk projesi kapsamında; Adalet Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Ankara Barosu Başkanlığı ve Ankara Üniversitesi Rektörlüğü arasında işbirliği hususunda mutabakata varılarak hazırlanan “Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğrencilerinin 6284 Sayılı Kanuna Yönelik Hukuk Kliniği Uygulamalarında Bulunmalarına Dair Protokol” 06/07/2015 tarihinde Bakanlığımız adına Sayın Müsteşarımız Basri Bağcı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müşteşarı Nesrin Çelik, Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İBİŞ ve Ankara Barosu Başkanı Hakan Canduran tarafından imzalanmıştır.

Strateji Geliştirme Başkanı Alpaslan Azapağası beraberinde yer alan bir heyetle adı geçen kurumlara ziyarette bulunulmuştur. Ziyarette projenin amacı ve hedefleri hakkında bilgi verilmiştir. Yapılan görüşmelerde projenin dezavantajlı grupların hukuksal sorunlarının çözümüne ciddi katkı sağlayacağı hususunda fikir birliğine varılmıştır.

Protokol ile Ankara, Ankara Batı Adliyeleri, Ankara Ceza ve İnfaz Kurumu ile Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı Ankara İl Müdürlüğüne Bağlı Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi(ŞÖNİM)’de şiddete uğrayan veya şiddete uğrama tehlikesi bulunan kadınların, çocukların, aile bireylerinin ve tek taraflı ısrarlı takip mağduru olan kişilerin, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri tarafından 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine dair kanun hakkında bilgilendirilmesi amaçlanmaktadır.

Ankara Barosu Gelincik Merkezi tarafından protokol kapsamındaki birimlerde, Ankara Üniversitesi öğrencilerinin yönlendireceği şiddet mağdurlarına gerekli hukuki destek sağlanacaktır.

Protokol kapsamında yapılan kurumsal işbirliği ile şiddet mağdurlarına yönelik toplumsal duyarlılık yaratma ve bilinçlendirme esas alınıp, Klinik Hukuk uygulamaları ile hukuk fakültesi öğrencilerine etkili bir hukuk eğitimi için bilgi, beceri ve değer kazandırılırken diğer taraftan hukuk hizmetinden yeterince yararlanamayan dezavantajlı grupların adalete erişim yolları güçlendirilecektir.

SİTEMİZİ
 
23/02/2015 tarihinden itibaren.
T.C. Adalet Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır.