Yargı Medya Buluşmalarının İlki Erzurum’da Gerçekleştirildi.

Yargı Medya ilişkilerinin güçlendirilmesi amacıyla Başkanlığımızca düzenlenen “Yargı Medya Buluşmaları” nın ilki 06 Temmuz 2017 tarihinde Erzurum’ da gerçekleştirildi.

Toplantı Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Halil İnal ve Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcısı Sayın Ünal Bingül’ ün hoşgeldiniz konuşmalarıyla başlamıştır.

Adalet Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Sayın Alpaslan Azapağası basın sözcülüğü kurumu ve medya iletişim bürolarının işleyişi hakkında değerlendirmelerde bulunmuştur. Azapağası açılış konuşmasında “ yargı toplum tarafından çeşitli eleştirilere maruz kalmasına karşın kamuoyunda yapılan tartışmalara kendi görüş ve düşüncelerini iletebilecek bir sese sahip olmadığından dolayı aktif olarak katılamadığını, genel inanç ve kabulün yargının yalnızca kararları aracılığı ile konuşup iletişim kurması gerektiği yönünde olduğunu, oysa ki toplumun yargının işleyişi ve yargı sistemi konusunda da doğru bilgilendirilme hakkı bulunduğunu, yargı alanında medya ile ilişkilerin yargı bağımsızlığı ile de hassas bir ilgisi olduğunu, toplumun gündeminin doğru haberlerle oluşturulması gerektiğini, doğru haber yapılabilmesi için de, haberin kaynağının büyük önem arz ettiğini, işte bu noktada, medyanın soruşturma ve yargı faaliyetlerine ilişkin bilgiyi ilk ve en doğru kaynaktan edinmesi amacıyla yürütülen basın sözcülüğü ve medya iletişim büroları ile ilgili çalışmaların ne denli önemli olduğunu” vurgulamıştır.

Toplantının birinci oturumunda Adalet Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Bilal Çetin “Adalet Bakanlığı Basın Müşavirliğinin İşlev Ve Sorumlulukları” hakkında; Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdülrezak Altun “Medya Sektörünün Yapı ve İşleyişi” hakkında; Gazeteci yazar Nazif Karaman “Ulusal Medya Gözüyle Yargı Medya İlişkileri” hakkında; konuşmacı olarak sunum yapmışlardır.

İkinci oturumda; Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muharrem Özen “Basın Mensubunun Haber Verme Hakkı, Sınırları ve Ceza Sorumluluğu”; gazeteci Feridun Fazıl Özsoy ve gazeteci Kadir Sabuncu ise “Yerel Medya Gözünden Yargı Medya İlişkileri” hakkında konuşmacı olarak sunum yapmışlardır.

Düzenlenen toplantı toplu fotoğraf çekimi ve basın mensuplarının soru ve cevaplarıyla tamamlanmıştır.

Cumhurbaşkanlığı
Cumhurbaşkanlığı
TBMM
TBMM
Adalet Bakanlığı
Adalet Bakanlığı
Anayasa Mahkemesi
Anayasa Mahkemesi
Yargıtay
Yargıtay
Danıştay
Danıştay
Türkiye
HSYK
e-posta
Maliye Bakanlığı
Resmi Gazete
Resmi Gazete
UYAP
UYAP / Portal
Türkiye
e-devlet
e-posta
Personel
e-posta
İntranet
İntranet
Cimer
Cimer
Bilgi Edinme
Bilgi Edinme
Resmi Gazete
Kalkınma Bakanlığı
T.C. Adalet Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır.