Bölge Değerlendirme Toplantısının İkincisi Ankara'da Yapıldı

Adalet Bölge Değerlendirme Toplantılarının ikincisi Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün katılımıyla Ankara Hakimevi’nde düzenlendi. Toplantının açılış konuşmasını yapan Strateji Geliştirme Başkanı Sn. Ertuğrul Çekin, Yargı Reformu sürecinden bahsederek, aktif bir uygulama döneminin başladığını dile getirdi. Başkan Çekin ayrıca yargı teşkilatının sorunlarına ilişkin tüm konuların masaya yatırılmasını hedeflediklerini ifade etti.

Toplantıda bir konuşma yapan Adalet Bakanı Sn. Abdulhamit Gül, ülkemizde demokrasi tecrübesinin kolay kazanılmadığını dile getirdi. Bakan Gül konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu ülkede Adnan Menderes'i idam sehpasına götüren yargı anlayışı vardı. 28 şubatlarda brifing alan yargı anlayışı, 12 Eylül'de ‘bir sağdan bir soldan’ diyerek darbenin olgunlaşması için daha da köpürmesini bekleyen bir anlayış ile çocuklarımızı dar ağacına götüren bir zihniyet darbeye şakşakçılık yapan darbeye alkış tutan bir zihniyet ve yargı anlayışı vardı. Ama 15 Temmuz'da bu tersine döndü, adliye koridorlarında darbecileri yargılayan, yüce Türk adaletinin önüne çıkaran yargı mensuplarının olduğu bir yargı anlayışı oldu, bundan dolayı hepinizi ayrı ayrı tebrik ediyorum, kutluyorum. Türk milleti ve bağımsız tarafsız yargımız 15 Temmuz'da büyük bir saygınlıkla demokrasi sınavı vermiştir.”

Türkiye'de hukukun üstünlüğü için, hukukun daha da güçlenmesi için bizlere düşen görevin ne kadar anlamlı ve büyük olduğunun da bir kez daha farkına vardıklarını dile getiren Bakan Gül konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

"Türk yargısı hiçbir kimseden, hiçbir yerden, hiçbir vesayet düşüncesinden talimat almaz. Talimat aldığı tek yer anayasadır, hukuktur ve kendi vicdanıdır. İşte tüm gayretimiz bu noktadaki eksikliklerimizi de telafi etmek olmalı."

İlki Gaziantep'te ikincisi Ankara'da düzenlenen Adalet Bölge Toplantısı, Bölge Adliye Mahkemeleri'nin bulunduğu Adana, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Sakarya, Samsun, Trabzon ve Van merkezlerinde ve bu merkezlere bağlı Ağır Ceza Cumhuriyet Başsavcıları ve İlk Derece Adalet Komisyonu Başkanları'nın katılımıyla yapılıyor.

Cumhurbaşkanlığı
Cumhurbaşkanlığı
TBMM
TBMM
Adalet Bakanlığı
Adalet Bakanlığı
Anayasa Mahkemesi
Anayasa Mahkemesi
Yargıtay
Yargıtay
Danıştay
Danıştay
Türkiye
HSYK
e-posta
Maliye Bakanlığı
Resmi Gazete
Resmi Gazete
UYAP
UYAP / Portal
Türkiye
e-devlet
e-posta
Personel
e-posta
İntranet
İntranet
Cimer
Cimer
Bilgi Edinme
Bilgi Edinme
Resmi Gazete
Kalkınma Bakanlığı
T.C. Adalet Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır.