Arabuluculuk Hukuk Klinikleri Eğitimi - Eskişehir (7 Aralık 2016)

7 Aralık 2016 tarihinde Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesinde Arabuluculuk Klinik Eğitimi gerçekleştirildi.

3 Kasım 2016 tarihinde Ankara’da imzalanan Arabuluculuk Hukuk Klinikleri Protokolü kapsamında, Adalet Bakanlığı’nca verilen eğitime, öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

Eğitim programına konuşmacı olarak Adalet Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı Tetkik Hakimi Dr. Ömer Lütfi PEKER, Hacettepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Uzman Alper BULUR, Arabuluculuk Daire Başkanlığı’nda görevli Sosyolog Murat AKBAL ve İstanbul Arabulucular Derneği Başkanı Dilek YUMRUTAŞ katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Gökhan GÜNEYSU; Fakülte Dekanı Prof. Dr. Ufuk AYDIN ile birlikte 40’ı aşkın organizasyon gerçekleştirdiklerini ve bu tarz eğitimlere önem verdiklerini belirterek, “En çok bu eğitimde heyecanlandım. Fakülte olarak Arabuluculuk Eğitimine önemli katkılar sağladığımızı düşünüyorum. Adalet Bakanlığı’ndan gelen konunun uzmanları sizlere bilgi verecekler. Öğrenci arkadaşlarımızın mesleki yeterliliklerini ilgilendiren çok değerli bir çalışma olacak.” diye konuştu.

Tetkik Hakimi Dr. Ömer Lütfi PEKER de; protokol kapsamında üniversitelerde yaptıkları Arabuluculuk Eğitimlerinden bahsederek, Bakanlık olarak bu konuda çok ciddi çalışmalar gerçekleştirdiklerini söyledi. Arabuluculuk sisteminin yargının iş yükünü azaltacağını ve adalete erişimin önündeki engelleri ortadan kaldıracağını belirten PEKER, “Biliyorsunuz yargının iş yükü çok arttı. İnsanlar adalete geç erişiyorlar. İşte arabuluculuk, yargıda alternatif çözüm yollarından biri. Yargı mercilerine başvurmadan taraflar kendi aralarında müzakere ederek uyuşmazlığı çözebiliyorlar. Strateji planlarımızda, ‘adalete erişim noktasında, alternatif çözüm yollarını nasıl geliştirebiliriz’ bunun üzerine hedefler belirledik. Onlardan bir tanesi de Hukuk Klinikleri Uygulamasıydı. Hukuk Kliniklerini, Arabuluculuk Eğitimi ile birleştirdik. Bu bizim Yargı Reform Stratejimizde de yer aldı.” dedi.

PEKER, Arabuluculuk konusunda kamuoyunda farkındalık oluşturarak, bu müessesenin etkin ve verimli kullanılmasını sağlamaya çalıştıklarını da sözlerine ekledi.

Daha sonra Hacettepe Üniversitesi Uzmanı Arabulucu Alper BULUR, öğrencilere ‘Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yöntemleri’ ve ‘Arabulucuların Hak ve Yükümlülükleri’ konularında sunum yaptı.

Programın öğleden sonra yapılan oturumunda da İstanbul’da arabuluculuk yapan İstanbul Arabulucular Derneği Başkanı Dilek YUMRUTAŞ, arabuluculuk mekanizmasının nasıl işlediğini örneklerle açıklayarak arabuluculuk anlaşmaları ve uygulamaları hakkında bilgi verdi.

İki oturum halinde yapılan ve bir gün süren eğitim programı soru-cevap kısmının ardından sona erdi.

Cumhurbaşkanlığı
Cumhurbaşkanlığı
TBMM
TBMM
Adalet Bakanlığı
Adalet Bakanlığı
Anayasa Mahkemesi
Anayasa Mahkemesi
Yargıtay
Yargıtay
Danıştay
Danıştay
Türkiye
HSYK
e-posta
Maliye Bakanlığı
Resmi Gazete
Resmi Gazete
UYAP
UYAP / Portal
Türkiye
e-devlet
e-posta
Personel
e-posta
İntranet
İntranet
Cimer
Cimer
Bilgi Edinme
Bilgi Edinme
Resmi Gazete
Kalkınma Bakanlığı
T.C. Adalet Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı Resmi Web Sitesi © 2015 Tüm Hakları Saklıdır.